دسته‌بندی نشده

آیین روز جهانی خاک دوشنبه ۱۷ آذرماه برگزار می‌شود

تهران (مجله بنوو) – مدیرکل دفتر خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: جشن روز جهانی خاک فردا دوشنبه 8 دسامبر در قالب وبینار با حضور وزیر جهاد کشاورزی.

به گفته وزارت جهاد کشاورزی ، جهانبخش میرزاوند روز یکشنبه افزود: “امسال در این مراسم که با شعار جهانی حفاظت از تنوع زیستی خاک برای زنده نگه داشتن خاک برگزار می شود ، کارشناسان از نظر ارزش و اهمیت از خاک ، حساس کردن مردم ، تصمیم گیرندگان ذینفعان ، سیاست ها و برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با مدیریت پایدار منابع خاک کشور بحث خواهد شد.

وی اظهار کرد: در این وبینار از چند کتاب درباره مشارکت عمومی و مردمی برای پایداری مراتع و خاک و اصطلاحات رایج در علوم خاک در کشور و همچنین نشریه فائو که به زبان فارسی ترجمه شده است، رونمایی می شود.

وی پخش کلیپ های آموزشی در زمینه دلایل اهمیت حفظ خاک توسط مردم، مسئولان و تصمیم گیران و بهره برداران را از دیگر برنامه های مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک نام برد.

مدیرکل دفتر خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: در این وبینار تعدادی از کارشناسان، دانشجویان و دانش آموزان شرکت و از برنامه های آن استفاده می کنند.

وی افزود: در راستای فرهنگ سازی حفاظت از خاک به مدت یک هفته در برنامه رویش از شبکه آموزش سیما، کارشناسان و مسئولان ارشد علوم خاک درباره مدیریت پایدار و بهینه خاک اطلاع رسانی خواهند کرد.

میرزاوند با اشاره به محدودیت منابع خاک در ایران و جهان گفت: سرانه خاک زیر کشت در کشور ما نزدیک به ۲ دهم هکتار به ازای هر نفر است و از این رو با توجه به رشد جمعیت و محدودیت منابع خاک و آب، افزایش سرانه زیر کشت در ایران غیر ممکن است.

مدیرکل دفتر خاک وزارت جهاد کشاورزی بر حفاظت و صیانت از خاک به دلیل محدودیت این منبع تولید غذا تاکید کرد و افزود: برای افزایش تولید محصولات کشاورزی نخست باید افزایش عملکرد در واحد سطح داشته باشیم و برای بالا بردن قدرت حاصلخیزی خاک و قدرت نگهداری آب در داخل خاک برنامه ریزی کنیم.

میرزاوند در همین حال جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی، آلودگی و فرسایش خاک کشور را ضروری خواند و اذعان داشت: در این راستا قانون حفاظت از خاک در کشور تصویب شده و به دنبال ضمانت های اجرایی آن هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا