دسته‌بندی نشده

طرح توسعه گیاهان دارویی باعث رشد ۸۰ درصدی پوشش گیاهی مراتع شده است

به گزارش مجله بنوو، مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها ، مراتع و سازمان حوضه با اشاره به صادرات 15 میلیون یورو گیاهان دارویی مرتعی در سال گذشته گفت: هدف از اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی مراتع زیست محیطی و جنبه های اکولوژیکی پوشش گیاهی مرتع است پوشش از 10٪ به 20٪ ، حدود 70٪ باید از 80٪ افزایش یابد.
به گفته وزارت جهاد کشاورزی ، مدیرکل امور جنگل ها ، مراتع و سازمان آبخیزداری سازمان امور مرتع کشور افزود: استان ها اجرا می شوند.

ترهام بهزاد گفت: این طرح فعالیت های کشاورزی برای تولید گیاهان دارویی را متمرکز نمی کند اما در نظر داریم پوشش پوشش گیاهان مرتعی را از 10٪ به 20٪ از حدود 70٪ به 80٪ افزایش دهیم. برنامه های مدیریت مرتع و ملاحظات زیست محیطی.

وی برآورد کرد: در طرح توسعه 50 هزار هکتار زمین مرتعی ، اگر از هر هکتار 20 کیلوگرم گیاه دارویی تولید شود ، در مجموع هزار تن از این محصولات تولید خواهیم کرد.

بهزاد در مورد گونه های گیاهان دارویی گفت: “ما سعی داریم از گونه های با ارزش اقتصادی مانند آنغوزه ، باریجه و کرفس کوهی در مناطق مرتع استفاده کنیم.”

به گفته وی ، در این طرح عملیاتی مانند بذرپاشی ، مالچ پاشی و ذخیره بارندگی ، 5.000 هکتار نهال و بوته در ارتفاع 45000 هکتاری انجام می شود و این سطح برای هر استان اختصاص یافته است. .

مدیر کل اداره امور مراتع سازمان مدیریت جنگل ها ، مراتع و حوزه های کشور همچنین با صادرات گیاهان دارویی مرتع موافقت کرد: سال گذشته 1820 تن از این محصولات به ارزش 15 میلیون یورو صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 1998 حدود 4500 تن گیاهان دارویی از مراتع کشور برداشت شده است.

بهزاد ، “ما بیشترین توسعه گیاهان دارویی را در اراضی مرتعی استانهایی مانند فارس و کرمان تجربه خواهیم کرد.”

وی درباره برنامه های تجاری نیز گفت: 874 طرح مدیریتی برای 4 میلیون هکتار از اراضی مرتعی کشور داریم که 570 مورد آن دو میلیون و 800 هزار هکتار برنامه عملیاتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا