تغذیه

میکروب های سودمند برای سلامت بدن

محمد امانی با اشاره به قرار گرفتن در هفته دستگاه گوارش و موضوعی که برای آن انتخاب شده است ، به مجله بنوو گفت: “موضوع” میکروبیوم و سیستم دستگاه گوارش “که برای هفته دستگاه گوارش در سال 99 انتخاب شده است از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: میکروب های روده ما اغلب مضر نیستند. “این میکروب ها با ما زندگی مسالمت آمیزی دارند و ویتامین هایی تولید می کنند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود ، از سرطان و افسردگی و بیماری روده تحریک پذیر جلوگیری می کند.” و کبد چرب نقش اساسی دارد و اگر ترکیب آنها مختل شود می تواند برای شخص مضر باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، ادامه داد: اختلال در ترکیب میکروبیوم روده در افراد و ایجاد برخی بیماری ها. کبد چرب که امروزه یکی از شایع ترین بیماری ها در جوامع بشری است ، می تواند علائم و عوارض زیادی داشته و با فشار خون بالا و دیابت همراه باشد. نقش میکروب های روده ای ناسالم در بروز آن مشخص شده است.

وی افزود: در بیماری های دیگر از جمله چاقی ، کاهش وزن غیرطبیعی و نوریت یا بیماری روده تحریک پذیر ، این نقش کاملاً چشمگیر است و امروزه گاهی از داروهایی به نام «پروبیوتیک» یا محصولات غذایی حاوی پروبیوتیک برای درمان این بیماران استفاده می شود.

امانی در مورد علت تغییرات میکروبیوم طبیعی در بدن گفت: نظریه های مختلفی در مورد علت تغییر میکروبیوم طبیعی افراد به سمت میکروب های مضر برای بدن وجود دارد ، در نوزادانی که با سزارین متولد می شوند ، نوزادانی که از شیر مادر استفاده می شود اگر از آنتی بیوتیک ها برای هر بیماری در دوران کودکی و بزرگسالی محروم شوند یا استفاده کنند ، احتمال تغییر میکروبیوم روده زیاد است.

وی تاکید کرد: افرادی که در رژیم غذایی خود از سبزیجات و میوه های کمتری استفاده می کنند و تمایل به مصرف کربوهیدرات و نشاسته مصنوعی دارند ، احتمال تغییر میکروبیوم روده بیشتر است و این می تواند با بیماری هایی مانند کبد چرب همراه باشد. چاقی ، سرطان ، سندرم روده تحریک پذیر و نفخ همراه است.

امانی ادامه داد: مصرف سبزیجات ، دوغ و ماست می تواند نقش مهمی در ایجاد یک ترکیب میکروبی مفید داشته باشد و بهتر است افراد از مصرف شیرینی های مصنوعی و کربوهیدرات ها و همچنین استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها خودداری کنند.

یکی از اعضای موسسه تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بسیاری از افراد سالم دارای علائم سندرم روده تحریک پذیر یا نفخ هستند و تغییرات مفید میکروبی روده در این افراد می تواند نفخ آنها را کاهش دهد.

وی افزود: مطالعات نشان داده است که در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ ، ترکیب میکروبی حاوی میکروب های گوگرد ساز می تواند به سلول های روده آسیب برساند و تغییراتی در رژیم غذایی ، به ویژه کربوهیدرات ها ایجاد کند.

امانی در پایان گفت: به نظر می رسد با شناسایی این میکروب ها در مدفوع افراد سالم و ایجاد تغییر در ترکیب میکروبی روده ها می توان از بیماری های دستگاه گوارش پیشگیری کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا