تغذیه

نقش مهم تغذیه و اصلاح الگوی غذایی در کاهش شدت بیماری و مرگ و میرهای کرونایی

به گزارش مجله بنوو، طبق گفته های عبدالهی، “نقش تغذیه و اصلاح رژیم غذایی در کاهش شدت بیماری و مرگ و میر ، آینه های کرونا بسیار مهم است.

وی با استناد به هشدارهای فاو و سازمان بهداشت جهانی در مورد بحران غذایی در روزهای کرونا ، افزود: این سازمان ها هشدار می دهند در شرایطی که احتمال افزایش خطر ناامنی غذایی وجود دارد ، باید اقدامات احتیاطی انجام شود.

عبداللهی ادامه داد: ایران اقدامات خوبی برای رفع کمبودهای تغذیه ای ناشی از کوید 19 انجام می دهد و کنترل قیمت مواد غذایی برای دسترسی بهتر به مردم از جمله این اقدامات است.

وی با تأکید بر رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از سو تغذیه گفت: سو تغذیه احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهد و شدت بیماری را افزایش می دهد.

مدیرکل اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: خوردن هر نوع سبزی و میوه مناسب فصل می تواند بسیار مفید باشد.

وی با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی پس از بحران اقتصادی ناشی از بحران کرونا ، گفت: “در حال حاضر ، مادران باردار و کودکان دارای سوتغذیه زیر 5 سال با شناسایی ، یک سبد غذایی رایگان دریافت می کنند.”

عبداللهی افزود: در مناطق آسیب پذیر به کودکان بین 2 تا 5 سال ویتامین A داده می شود.

وی در مورد وضعیت ناامنی غذایی در کشور گفت: طبق آخرین اطلاعات ناامنی غذایی در کشور کمتر از پنج درصد است.

عبداللهی در این باره ادامه داد: «ناامنی غذایی در برخی استانها و مناطق کم درآمد بیشتر مشهود است. اما نکته مهم این است که حتی در مناطق کم درآمد طی 25 سال گذشته و به ویژه در سالهای اخیر پس از تصویب طرح تحول سلامت ، با اقدامات و مداخلات بخش بهداشت و سایر بخشهای درگیر ، سو تغذیه در کودکان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است … ما تا پنج سال شاهد بوده ایم.

وی گفت: “سو تغذیه کودکان یک شاخص بین المللی برای عدم امنیت غذایی است و کشورها از این شاخص برای ارزیابی وضعیت امنیت غذایی استفاده می کنند.”

عبداللهی افزود: به لطف اقدامات انجام شده در کشور طی دو دهه گذشته ، میزان سو تغذیه در کودکان زیر پنج سال بیش از 75 درصد کاهش یافته است. در عین حال ، این مشکل هنوز در مناطق کم درآمد وجود دارد. زیرا در اینجا کمی سو تغذیه بیشتر از میانگین کشوری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا