دسته‌بندی نشده

نقش موثر طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در کاهش مخاطرات سیل

تهران (مجله بنوو) – مدیرکل دفتر مدیریت سیل و آبخوانداری سازمان جنگل ها ، چمنزارها و آبخیزداری کشور گفت که پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری ظرفیت 530 را دارند متر مکعب باران در هکتار در مناطق کوهستانی و ظرفیت نفوذ بیش از هزار متر مکعب در هکتار. سفره های زیرزمینی نقش مهمی در کاهش خطر سیلاب و افزایش شارژ مجدد آب های زیرزمینی دارند.

به گزارش وزارت جهادکشاورزی، «ابوالقاسم حسین‌پور» افزود: در این بارش‌ها، طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در استان‌های بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و ایلام بیشترین میزان آبگیری را داشتند.

وی اظهار کرد: برخی از این طرح‌ها که عملیات اجرایی آن در سال جاری به اتمام رسیده است، در این مرحله از بارندگی برای نخستین بار آبگیری و سرریز شدند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها خاطرنشان‌کرد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری با ظرفیت استحصال ۵۳۰ مترمکعب باران در هکتار در مناطق کوهستانی و ظرفیت نفوذ بیش از یک‌هزار مترمکعب سیلاب در هکتار در مناطق کم‌شیب و عرصه آبخوان‌ها، نقش موثری در کاهش مخاطرات سیل و افزایش تغذیه آبخوان‌های زیرزمینی ایفا می‌کند.

حسین‌پور با اشاره به پیشرفت مناسب طرح‌ها و پروژه‌های در دست اجرا در سطح حوزه‌های آبخیز کشور، از خاتمه یافتن و بهره‌برداری بیش از ۶۰۰ هزار هکتار عملیات جدید آبخیزداری و آبخوان‌داری در سطح کشور تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا