دسته‌بندی نشده

هشدار‌های هواشناسی به کشاورزان و دامداران

تهران (مجله بنوو) -مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی گفت که به دلیل شرایط آب و هوایی ، به کشاورزان توصیه می شود هر چه سریعتر کانال ها ، کانال های آب و سیستم های زهکشی را در مزارع و باغات خود تمیز کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، مسعود حقیقت ، مدیر شبکه پایش هواشناسی کشاورزی ، از استقرار کشور در سیستم بارشی جدید خبر داد و گفت: “امروز ، چون سامانه بارشی در جنوب کشور است ، کشور در غرب ، بخشهایی از کرمان و قسمت شمالی خلیج فارس در حال آمدن است.

وی افزود: در برخی مناطق شمال غرب، غرب کشور، گیلان، مازندران، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران و در مناطق سردسیر و کوهستانی بارش برف پیش بینی می‌شود.

حقیقت از شدت گستره بارش در برخی مناطق خبر داد و گفت: روز یکشنبه به جز سیستان و بلوچستان در اکثر مناطق کشور بارش باران و در مناطق مستعد استان‌های هرمزگان، فارس، بوشهر و فارس بارش تگرگ انتظار می‌رود.

این مقام مسئول ادامه داد: روز یکشنبه در استان‌های گیلان، فارس، بوشهر، کرمان، نیمه شرقی خوزستان، چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد بارش از شدت بیشتری برخوردار است.

حقیقت از کاهش محسوس دما تا روز دوشنبه در نیمه شمالی کشور خبر داد.

مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی در توصیه‌ای به کشاورزان بیان کرد: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می‌شود تا فرصت باقی است نسبت به پاکسازی کانال ها، راه آب و زهکش مزارع و باغات اقدام کنند تا آسیب وارد نشود.

به گفته وی، طی ۲ تا ۳ روز آینده به عشایر و دامداران‌توصیه می‌شود که از رفتن به ارتفاعات راستای البرز و زاگرس اجتناب کنند.

رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت

وی درباره آخرین وضعیت بارش در سال زراعی جدید بیان کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال زراعی تا کنون مجموع بارش کشور ۴۷.۹ میلی متر، مدت مشابه سال قبل ۴۶.۳ میلی متر و دوره بلندمدت ۴۱.۷ میلی متر بوده است که این امر رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت را نشان می‌دهد.

حقیقت ادامه داد: علی رغم رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت، اما بارش‌های ۹ استان همچون هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان و سمنان کمتر از نرمال است.

وی در پایان تصریح کرد: مدل‌های اقلیمی‌نشان می‌دهد که در هفته‌های پایانی کشور همچنان دچار کمبود بارش خواهیم بود به طوریکه اعداد به نرمال و کمتر از نرمال می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا