دسته‌بندی نشده

وجود خرما در بورس کالا ضروری است

به گزارش مجله بنوو یک کشاورز نخل با تأکید بر لزوم تأمین روز در بورس کالا می گوید اگر لایحه سال صورتحساب اصلاح نشود ، ناگزیر با یک جنگ بزرگ روبرو خواهد شد اعداد رویایی.
اگرچه دولت دائماً در حال فریاد کشیدن برای بهبود شرایط زندگی و رفاه مردم است ، اما نگاهی به بودجه 1400 نشان می دهد که اگر این بودجه محقق شود ، مشکلات سلامتی انسان را افزایش می دهد. این بیانیه توسط محمدرضا کمالی ، کارمند دیرینه اقتصاد کشور بیان شده است و به اعتقاد دولت اصلاح بودجه دارد. سال جدید ، مطمئنا با این درآمد و رویاهای خود روبرو خواهد شد. وی ، یکی از اعضای انجمن دوستی ایران و بلاروس ، تأکید کرد که در شرایط فعلی ، به دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش تحریم های بین المللی ، فروش نفت ایران و به طور کلی تجارت خارجی.

بنابراین ، دولت باید قوانینی را برای نجات اقتصاد ایران از وضعیت فعلی تصویب کند ، اما سال جدید به گونه ای انجام می شود که نه تنها نفتی برای چالش های مشکلات اقتصادی ، اقتصادی و تجاری ، بلکه همچنین سیستم های سیاسی بسته است. و همچنین می تواند بخش خصوصی را در کشور تضعیف کند. این امر اقتصاد ایران را در مقطعی مهم قرار خواهد داد و مشکلات معیشتی مردم ، به ویژه فقرا مانند کشاورزان را افزایش می دهد.

کمالی ، نه تنها در اقتصاد کار می کند ، بلکه دارای چندین روز درمان در ایران است ، می گوید کشاورزی در ایران مفید نیست ، اما این مسئله بسیار قابل تأمل است ، و بنابراین انتظار می رود که دولتها روشهای خرید آن را در نظر بگیرند. این یک ابزار مهم برای یک کشور مرفه با رشد و توسعه است. پس از گفتگو با دکتر محمدرضا کمالی با تجزیه و تحلیل خود در مورد مواردی مانند وضعیت ارز ، تصمیم اخیر بانک مرکزی در مورد تجارت ، مهلت دادن روزها در بورس ، کاستی های 1400… از نظر خوانندگان.

نظر شما در مورد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ چیست؟

به گفته برخی از تحلیلگران، اگر بودجه سال آینده اصلاح نشود، با کسری پنج برابری بودجه نسبت به سال جاری روبه‌رو خواهیم شد.
از آنجایی که دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا ۱۵ آذر ماه هر سال به مجلس تسلیم کند، ۱۲ آذر ماه امسال شاهد این بودیم که بودجه سال ۱۴۰۰ از سوی دولت به مجلس ارائه شد در حالی که از همان ابتدای امر به نظر می‌رسید بودجه ۱۴۰۰ بیشتر با نگاه سیاسی بسته شده تا اقتصادی. این در حالی است که اگر نرخ افزایشی در تورم ادامه پیدا کند، طی ماه‌های آینده اقتصاد کشور به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. نکته قابل تامل این است که برآوردها نشان می‌دهد میزان سرمایه‌گذاری در کشور از سال ۹۱ تا ۹۸ به قیمت ثابت ۴۳ درصد افت داشته است. در این میان با توجه به تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان و همچنین تشدید تحریم‌ها که باعث شده قیمت نفت صادراتی کشور به شدت پایین بیاید و صادرات نفت به امری دشوار تبدیل شود، شرایط اقتصادی کشور به خصوص در حوزه معیشتی چندان جالب نیست، به طوری که می‌توان گفت اگر بودجه سال آینده اصلاح نشود، قطعا با کسری بودجه مواجه خواهیم شد که این موضوع مشکلات زیادی را به چالش‌های فعلی کشور اضافه خواهد کرد. در این راستا به طور حتم معیشت مردم بیش از هر حوزه‌ای آسیب‌پذیر خواهد بود و با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین با قطعیت می‌توان گفت که اگر بودجه اصلاح نشود، مشکلات معیشتی مردم را بیشتر خواهد کرد. نکته دیگر اینکه کلیات بودجه سال آینده طوری تنظیم شده که ما را به سمت و سویی سوق می‌دهد که بخش خصوصی در آن بیش از پیش تضعیف می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید قیمت کالاهای اساسی روز‌به‌روز در حال افزایش است. به طور مثال به دلیل مشکلات موجود در بازار نهاده‌های دامی حتی در مقطعی شاهد این بودیم که قیمت هر کیلو مرغ به ۴۰ هزار تومان رسید. به نظر شما علت افزایش قیمت مداوم کالاهای اساسی چیست و برای حل این مشکل چه باید کرد؟
سوء‌مدیریت‌ها و اشکالاتی که در ساختار مدیریتی اقتصادی در برخی از بخش‌ها وجود دارد، به طور حتم در افزایش قیمت کالاهای اساسی تاثیرگذار بوده است. در این میان نوسانات نرخ ارز و بی‌ثباتی اقتصادی یکی از عوامل اصلی افزایش هزینه‌های تولید و در نهایت گرانی انواع و اقسام کالاها در کشور است که باعث شده تامین نیازهای معیشتی مردم به امری مشکل تبدیل شود. روال بازار در شرایط فعلی به این‌گونه است که وقتی یک کالا گران می‌شود، قیمت مابقی کالاها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برخی می‌گویند پیاز چه ارتباطی به دلار دارد در حالی که این موضوعات به یکدیگر مرتبط هستند. کشاورزی که به عنوان تولیدکننده محصولات کشاورزی محصولی را تولید می‌کند، به طور حتم با افزایش نرخ ارز و گرانی سایر شاخص‌ها یا عوامل انرژی، با افزایش هزینه‌های تولید روبه‌رو خواهد شد در حالی که نمی‌توان انتظار داشت با وجود افزایش هزینه‌های جانبی تولید، قیمت کالای نهایی را ثابت نگه داشت. در واقع نمی‌شود ملک، بنزین، ارز و… گران شود اما کالاهای کشاورزی یا تولیدی در حوزه‌های دیگر گران نشود.
به عنوان مثال در مقطعی شاهد این بودیم که برخی از کارشناسان حاضر به پذیرش اثرات منفی افزایش قیمت بنزین بر بازار کالاهای اساسی نبودند در حالی که به وضوح مشخص بود افزایش قیمت بنزین، منجر به افزایش قیمت کالاها و خدمات می‌شود، چرا که انرژی به عنوان ابَر نهاده، نقش بی‌بدیلی در تولید یک محصول و کالا دارد و تغییر قیمت آن روی بهای تمام شده (شاخص بهای تولید‌کننده) تاثیر می‌گذارد. مگر آنکه با ارائه یارانه به تولید‌کننده یا عرضه انرژی با قیمت یارانه‌ای به زنجیره تامین و تولید کالاها، اثر افزایشی آن کاهش یابد. این در حالی است که در بسیاری از موارد شاهد افزایش قیمت قابل توجه کالا و خدمات بودیم. به این ترتیب افزایش قیمت سایر شاخص‌ها بر قیمت اجناس تاثیرگذار خواهد بود و قطعا و طبعا گرانی آنها را نیز رقم خواهد زد.
در رابطه با محصولات پروتئینی مثل مرغ که به آن اشاره کردید، تولیدکنندگان می‌گویند تامین مواد اولیه همچون خوراک دام مثل ذرت و سویا کار ساده‌ای نیست و با افزایش قیمت مواجه شده که نوسانات نرخ ارز به شدت در این زمینه تاثیرگذار بوده است. مطلب دیگر گرانی عمومی است که با بالا رفتن قیمت‌ها در کشور به وجود آمده و حتی تامین نیروی کار و خدمات را نیز با افزایش قیمت مواجه کرده است. بر این اساس به عنوان مثال طی ماه‌های اخیر در مجموع با افزایش هزینه مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و… روبه‌رو بودیم.
نکته مهم دیگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که اقتصاد ایران را در ابعاد مختلف با مشکل مواجه کرده است. این در حالی است که تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشود و روال ورود ارز در کشور در وضعیت طبیعی قرار نگیرد، ما شاهد چند پدیده مخرب اقتصادی خواهیم بود. در این خصوص نمی‌توان اثرات مستقیم و غیرمستقیم تحریم بر شاخص‌های کلان اقتصادی است را انکار کرد. تورم افسارگسیخته، گسترش فقر مطلق و… نیز از دیگر تبعات این محدودیت است. در این میان البته مباحث روحی روانی در مقابله با نابسامانی‌های اقتصادی تامل‌برانگیز است که در مقاطعی منجر به انبار کردن و دپوی برخی کالاها از سوی دلالان شد و زمینه افزایش قیمت بیشتر کالاهای اساسی را فراهم کرد. اما عمدتا می‌توان گفت بالا رفتن قیمت دلار که اساس و مبنای تمام فعالیت‌های صادراتی و وارداتی است، زمینه گرانی کالاها را به وجود آورد.

 

وضعیت فعلی ارز و تجارت خارجی را به طور کلی چگونه ارزیابی می کنید؟
در این تجارت دو موضوع مهم وجود دارد؛ اول ، تاج یک مشکل جهانی است و کشورهایی مانند ایران را با چالش های زیادی روبرو می کند. موضوع دوم افزایش مجازات ها است که سرمایه گذاران در بخش های بازرگانی و بانکی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. یکی دیگر از جنبه های مهم قرار گرفتن در شرایطی که نیاز به دلسوزی و هماهنگی دارد ، شاهد اجرای جزایر ادارات مختلف دولتی در مناطق مختلف هستیم که منجر به صادرات و واردات می شود. از آنجایی که باید و ممکن است در شرایط خوبی نباشد. اکنون می بینیم که دستورات هر تقسیم دولت در تضاد است. در این رابطه ، می توانیم به تصمیم اخیر بانک مرکزی نگاه کنیم که راه را برای صادرات و تجارت می بندد ، اما نمی دانیم چرا اکنون این کار انجام شده است نتیجه. دیدگاه دیگر این است که چرا شورای مصرف کننده در این زمینه اقدامی نمی کند و در شرایطی که دستور اخیر صادر شده توسط بانک مرکزی دستور خاصی صادر نمی کند دست بسیاری از خریداران خارجی بسته شده است. کابینه و اتاق با هم در تضاد هستند و راهی برای دستیابی به هماهنگی بین ارگان های دولتی برای مذاکره با بخش خصوصی وجود ندارد. این امر تجارت در خارج از کشور و در نهایت آسیب رساندن به مردم را دشوار می کند. با این وجود ، با هماهنگی وزارت صلح و اتاق بازرگانی برای اجرای سیاست ها و شواهد مرتبط ، حداقل از بسیاری از مشکلات اقتصادی می توان جلوگیری کرد.
از نظر تجارت خارجی ، ما همچنین با احزاب سیاسی سر و کار داریم که در نهایت اقتصاد را تحت تأثیر قرار می دهند. به عنوان مثال ، موضوع FATF و تحریم ها موضوعی است که باید از منظر تخصصی بررسی و انتخاب شود. وقتی از هر متخصص یا متخصصی در مورد FATF فعلی س askال می کنید ، آنها به شما می گویند که اگرچه نتایج FATF اقتصادی و معیشتی است ، اما انتخاب سیاسی است. . البته ، مخالفت داخلی با پذیرش سیاست ، اما در شرایط فعلی ، از آنجا که درآمد دولت به دلیل کاهش قیمت نفت به شدت کاهش یافته است ، لازم است تمرکز بیشتری بر روی کالاها باشد صادر می شود تا بتواند از طریق مناطق غیر نفتی وارد کشور شود. مهمتر بود.

سطح ورود را در شرایط فعلی چگونه می بینید؟
در شرایط فعلی ، بسیاری از کارخانه ها در زمینه زنجیره تأمین با مشکل روبرو هستند ، تا حدی نیز مشاهده کرده ایم که واحدهای تولیدی در سطح پایین یا پایین تولید می شوند. خطوط تولید آنها مسدود شده است. واقعیت این است که در حال حاضر هیچ هماهنگی قابل قبولی بین تصمیم گیرندگان و افراد متاثر از اقتصاد وجود ندارد و این امر منجر به واردات مثبت شده است. در حالی که حل چنین مشکلاتی به اراده و قلب قوی و مهمتر از همه هماهنگی بین ارگانهای مختلف نیاز دارد.

نظر شما درباره قانون اساسی جدید وزیر جدید صمت چیست؟ چرا روزانه با تغییر ناگهانی در مدیران مانند مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران مواجه هستیم؟ آیا صادرات محصولات اشکالی ندارد؟
زمان زیادی تا پایان دوازده پادشاهی باقی نمانده است و غالباً تغییراتی که وزرا در ر headsسای ادارات مختلف ایجاد می کنند همه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. به عبارت دیگر ، شش ماه طول می کشد تا رئیس جدید با موقعیت جدید سازگار شود ، اما ما هرگز وقت آن را نخواهیم داشت. بنابراین ، توصیه من این است که وزرای دولت دوازدهم به جای ایجاد تغییر در آخرین روزهای دولت ، هشدارهای لازم را برای انجام اصلاحات لازم بدهند ، زیرا در این حالت ، وقتی اندازه گیری می شود در کوتاه مدت دولت ، تغییر بسیار موثر نخواهد بود. انواع مختلف از جمله سایر اقلام صادراتی.

شما به عنوان یک کارشناس کشاورزی ، مقررات دولتی را در این زمینه چگونه می بینید؟
قانون دولت در مورد کشاورزی به دقت مورد بررسی قرار نمی گیرد ، زیرا به دلیل سهل انگاری مقامات در مواردی مانند تولید محصولات کشاورزی ، ما سالانه با کمبود محصولات کشاورزی روبرو هستیم. در سال جدید شاهد تولید بسیاری از یک مزرعه هستیم که باید تمام مزارع کنار گذاشته شوند. . واقعیت این است که ، از این نظر ، دولت سیاست مناسبی را اعمال نکرده است و در موارد مختلف و با توجه به تولید محصولات کشاورزی منفرد ، در سالهای اخیر به وضوح شاهد وجود مشکلات بوده ایم. با این حال ، کوتاهی در انجام این کار به کشاورزان و خریداران آسیب می رساند و مشاورانی که محصولات کشاورزی را می فروشند در هر شرایطی موفق خواهند بود. به عنوان مثال ، امسال مشاوران روزها را از مزرعه ای به ازای هر کیلوگرم شش هزار تومان خریدند و به خرده فروشان حدود 40 هزار تومان پیشنهاد دادند. بله ، بخشی از این تعداد مربوط به بسته بندی است که از 10٪ بیشتر نمی شود و بخشی دیگر به کارآفرینان و مدیران می رسد و اجازه نمی دهد سود به کشاورز برسد.

آیا به عنوان صاحب یک مزرعه بزرگ کشاورزی در کشور ، امسال تحصیلات قابل قبولی در تولید و صادرات کسب کرده اید یا خیر؟
گرمسیری ترین روز کشاورزی در مناطق گرمسیری و باغهایی مانند رزماری ، سیب زمینی ، گندم ، جو ، مرغ و … در مناطق سردسیر مربوط به من است ، اما با اطمینان می توانم بگویم این اراضی مزرعه ای در مناطق گرمسیری و مناطق سردسیری مفید هستند اما این امر به این دلیل نیست که سیستم عمومی در این منطقه بسیار ضعیف است. به این ترتیب مزرعه یک سال در زمین می ماند و سال دیگر مزرعه نادر می شود. اما علی رغم سیاست های نامعقول دولت در این زمینه ، کشاورزان باید هزینه های کاشت ، توقف و برداشت مزارع خود را پرداخت کنند که اگر تولید خوب نباشد فایده ای ندارد. در حال حاضر وام های با بهره بالا به کشاورزان کمکی نمی کند. همه این موضوعات منجر به عملکرد ضعیف کشاورزی در شرایط فعلی ایران شده و کشاورزان از نظر مالی وضعیت خوبی ندارند. اما این یک مسئله دردناک است که باعث می شود کشاورزان از روشهای دیگر تأمین معاش خود مطمئن نباشند.

در مورد صادرات ، به دلیل تاج و بحث درباره مجازات ها کار زیادی انجام نشد. به عنوان مثال ، در گذشته ، غذاها و محصولاتی مانند مرکبات و انارها به راحتی به کشورهایی مانند امارات متحده عربی صادر می شد ، اما اکنون صادر نشده و صادرات آن دشوار است. این مسئله برای روزها صادق است و کشوری مانند روسیه به دلیل مشکلات امنیتی و بهداشتی مرتبط با تاج ، این محصول را از ایران خریداری نمی کند. در گذشته ایران به سه کشور مهم از جمله امارات ، هند و انگلستان اعزام شده بود ، اما در حال حاضر چنین فرصتی وجود ندارد.

وضعیت روز بازار و برآورد هزینه های این محصول را شرح دهید.
روزها در کشورهای مختلف متفاوت است اما در کشور ما هیچ مرجعی برای روزهای قیمت وجود ندارد و قیمت روزها با توافق خریداران تعیین می شود که در مقایسه با قیمت های بازار بسیار پایین است. علاوه بر این ، بسیاری از کشاورزان به دلیل نیاز به کیفیت مجبور به تولید محصولات کشاورزی خود با قیمت پایین تری نسبت به قیمت فروش نقدی هستند. با استفاده از این داده ها ، ارائه تاریخ تحویل در بورس اوراق بهادار و ساخت مقدار مرجع و معاملات بالقوه روز معاملات در آینده ، گام اصلی در جهت حمایت از کشاورزان خواهد بود. با این حال ، اجزای بدست آمده مفقود شده تلقی می شوند و چنین تصمیماتی می تواند تأثیر بسزایی در زندگی مردم این مناطق داشته باشد. بنابراین دولت باید به فکر کمک در این زمینه ها باشد.

عرضه روزها در بورس کالا چه شد؟
ما دو سال اصرار داشتیم که تاریخ های نرخ ارز را لیست کنیم ، اما متأسفانه به دلایل مختلف ، مانند تفاوت بین مقامات نظارتی ، این اتفاق نیفتاد. اما اگر این محصول وارد بازار خرده فروشی شود ، اولین کاربرد آن مربوط به تصفیه محصولاتی است که وارد بازار جهانی می شوند. در واقع ، با ورود روزها به محصول متغیر ، بیشتر تبلیغ کنندگان در حال ناپدید شدن هستند و این یک حرکت کاملاً مشخص است. بر این اساس ، من قبلاً اعلام کردم که با تأمین روز در بورس کالا کاملاً موافق هستم و اگر بتوان روزها را به نظافتچی داد ، من قطعاً محصولم را به این بازار می دهم ، اما متأسفانه این عمل هرگز انجام نشده است.
از فروش هر محصول از كشاورزان در ايران سود زيادي حاصل نمي شود ، اما بيشتر سود مزارع به بازرگانان مي رسد. آن روزها در محصولی است که بین روزهای فروش تا خریدار نهایی و قیمت خرید کشاورزان فاصله بیشتری وجود دارد. امروزه خرده فروشی بازار خوبی برای تحویل مستقیم است و خریداران را به سمت بازار سوق می دهد. از طرف دیگر ، احتمال فروش محصولات کشاورزی با قیمت مناسب تری قطعاً مزیتی برای کشاورزان و توسعه بخش کشاورزی در کشور خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا