تغذیه

بیماری‌هایی که بر اثر سو جذب روده به وجود می آیند

به گزارش مجله بنوو، مهران بابایی که در برنامه “طبیب” شبکه سه سیما حضور داشت ، در مورد فیزیولوژی روده کوچک گفت: “این اندام از همه اندام های بدن انسان بزرگتر است اما قطر آن از روده بزرگ کوچکتر است ، حدود 3 تا 6 متر. یکی اینکه فقط سطح روده کوچک دارای پرز است و میزان جذب 600 بار در حین فعالیت افزایش می یابد که دو برابر سطح زمین تنیس است ، زیرا تمام موادی که ما استفاده می کنیم در نهایت سه ماده مهم هستند: قند ، چربی و پروتئین. جذب توسط روده کوچک ایجاد می شود ، که تفاوت اساسی بین روده کوچک و روده بزرگ است.

وی ادامه داد: اگر جذب نامناسب باشد ، بدن انسان علائم مربوط به روده کوچک را نشان می دهد ، اما این مشکل در مکان های دیگر مانند گرگرفتگی نیز مشهود است که ممکن است به دلیل کمبود جذب کلسیم یا منیزیم ایجاد شود ، ممکن است روده کوچک به دلیل کمبود آهن باشد. کم خونی ناشی از جذب ، التهاب زبان که ممکن است ناشی از ویتامین 12 و کمبود آهن باشد یا نفخ شکم که معمولاً در معده متمرکز است اما ممکن است به دلیل مشکل در تخمیر کربوهیدرات ها و قندها ایجاد شود. در روده کوچک ، درد استخوان در افراد مسن ممکن است به دلیل سختی باشد این ماده به دلیل جذب کلسیم ایجاد می شود و حتی ممکن است به صورت پوکی استخوان یا خشکی چشم ناشی از کمبود ویتامین A و ناباروری ظاهر شود. منشا آن روده است.

وی گفت: روده کوچک با کلسیم ، آهن و اسید فولیک شروع می شود ، انتهای روده کوچک دارای ویتامین 12 و صفرا است و برخی مواد مانند قند و چربی در روده کوچک وجود دارد. وی با اشاره به اینکه هر ماده در بخشی از روده کوچک جذب می شود ، اظهار داشت: مواد جذب شده از روده کوچک وارد روده بزرگ می شوند ، مگر اینکه در مورد فیستول یا روده بزرگ ، یعنی غذای روده کوچک مرحله جذب را طی نکند ، بلکه از طریق میانبر وارد روده بزرگ شود ، یعنی غذا کم کم جذب نمی شود. یکی از علائم افرادی که کاهش جذب و سو جذب دارند این است که به تدریج دچار سوتغذیه شده و وزن کم می کنند.یکی از مهمترین موادی که هر روز با آن سر و کار داریم صفرا است ، زیرا هرگونه غذای هضم شده و غذای خارجی باید حاوی صفرا باشد.

بابایی با تأکید بر اینکه صفرا فقط از طریق کبد تولید می شود ، افزود: این ماده در هضم و جذب چربی ها اختلال ایجاد می کند و دوباره جذب می شود ، بدن صفرا را مجدداً استفاده می کند و چرخه دارد ، اگر کیسه صفرا را برداریم ، صفرا در کبد تولید می شود. “زیرا صفرا فقط در کیسه صفرا ذخیره می شود. مشکل دیگر چربی است. چربی در روده کوچک جذب می شود. برخی از چربی ها به سختی جذب و جذب می شوند. در این حالت ، ما نوع روغن را تغییر داده ایم. مهمترین مسئله در جذب چربی این است که این جذب و جذب نباشد. این درست است که مدفوع افراد چاق می تواند باعث اسهال شود. این یکی از علائم افرادی است که در جذب چربی از اینجا مشکل دارند. البته آنها از کمبود ویتامین نیز رنج می برند.

وی افزود: غذای دیگر شکر است. ما انواع مختلف شکر را می خوریم ، یعنی چندین قند در کنار یکدیگر وجود دارد و باید به قندهای جداگانه تقسیم شوند تا جذب شوند. اگر قند تجزیه نشود ، مشکلات جذب خواهد داشت. به عنوان مثال ، آنها نمی توانند شیر بخورند ، آنها باید از شیر استفاده کنند که این قند را ندارد. برای پروتئین ، باید آن را تجزیه کرد تا جذب شود ؛ پروتئین خورده شده توسط الکل لوزالمعده را از بین می برد و نمی تواند پروتئین را جذب کند.

متخصصان گوارش و متخصصان کبد گفتند: “اولین بیماری بیماری سلیاک است. شایع ترین علت آن جذب چندین ماده مغذی است که ممکن است در دستگاه گوارش جذب شود ، مانند همان آلرژی به گندم. شکل آنها مانند کوه های یخ است. این بدان معنی است که ممکن است علائم گوارشی آنها برای سالهای طولانی وجود نداشته باشد ، اما ممکن است فرد از کم خونی ، بیماری آلزایمر ، ناباروری و مشکلات مختلف دیگر رنج ببرد. این بیماری ممکن است از ابتدا یا در سن 60 سالگی کشف شود. به عبارت دیگر ، این علائم برای سالهای متمادی وجود ندارد و خود به خود بروز می کند ، همان چیزی است که ما پرزهای مربوط به جذب غذا می نامیم. مهمترین آنها نمونه پرزهایی است که توسط آندوسکوپی تأیید می شود.

بابیایی همچنین توضیح داد: “مشکل دیگر برداشتن بخشی از روده کوچک است. در این حالت ، بقیه روده جایگزین آن می شود ، اما 6 تا 12 ماه طول می کشد. تا آن زمان ، ممکن است یک فرد جذب شوید و وزن کم کنید. “بیماری مهم دیگر سندرم رشد باکتریایی است. حداقل 500 میکروارگانیسم در روده بزرگ وجود دارد ، اما ما معمولاً باکتری خاصی در روده کوچک نداریم. اگر رشد بیش از حد میکروب های روده بزرگ در روده کوچک رخ دهد ، افراد مبتلا به این سندرم دچار اتساع شکم ، اسهال ، تورم و کاهش وزن می شوند.

این متخصصان مجاری صفراوی به این نتیجه رسیدند: “در حقیقت ، حرکات روده ممکن است ناشی از دیابت یا بیماری های ساختاری باشد و البته با آنتی بیوتیک نیز قابل حل است.” باید تأکید کنم که افراد مبتلا به بیماری های روده کوچک نگران نباشند زیرا مشکلات آنها مشخص می شود. ، مشکلات آنها از طریق روشهای مختلف مانند آزمایش خون ، تصویربرداری و از همه مهمتر نمونه برداری برطرف خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا