تغذیه

مصرف شیر مادر به جلوگیری از ابتلا به «سپسیس» در نوزادان زودرس کمک می کند

به گزارش مجله بنوو،محققان دانشگاه واشنگتن و کلینیک مایو در ایالات متحده دریافته اند که مولکولی در شیر مادر به نام فاکتور رشد اپیدرمی گیرنده های سلولهای روده کودک را فعال می کند و از ورود باکتری های خطرناک روده مانند جریان خون جلوگیری می کند. میکروب هایی که باعث سپسیس می شوند.

در این مطالعه ، محققان به موش های تازه متولد شده محلول حاوی اشرشیاکلی جدا شده از خون بیمار مبتلا به سپسیس دادند. سپس موش ها توسط مادر خود یا مادر موش تازه متولد شده دیگری شیر خوردند و در نتیجه شیر مادر تولید شد که حاوی مقادیر کمتری از فاکتور رشد اپیدرم بود.

کاترین ناپ ، محقق ارشد تحقیق ، گفت: “ممکن است فاکتور رشد اپیدرمال به شیر مادر یا شیر خشک که حاوی مقدار کمتری از این ماده مهم است ، اضافه شود.”

وی افزود: از آنجا که شیر مادر که مدت طولانی از شیر مادر تغذیه می کند برای نوزاد نارس بسیار مفید نیست ، بنابراین ما معتقدیم افزایش غلظت فاکتور رشد اپیدرم در شیر که مقادیر کافی از این فاکتور را ندارد ، امکان پذیر است.

برخلاف آنتی بیوتیک ها که تمایل به از بین بردن هر نوع باکتری دارند ، شیر مادر حاوی مقادیر بالایی از فاکتور رشد اپیدرم است که باکتری های مفید یا مضر روده را از بین نمی برد ، اما آنها را از جریان خون دور نگه می دارد.

به گفته محققان ، این روش ممکن است یکی از راه های درمان عفونت باشد.

سپسیس یا سپسیس ، التهابی است که در بدن پخش می شود و در اثر عفونت ایجاد می شود. سپسیس حداقل 72 ساعت پس از تولد و حداکثر 60 روز پس از تولد رخ می دهد و 26٪ از کل مرگ های نوزادان نارس را تشکیل می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا